Żurawina jest owocem niepozornym, ale niezwykle smacznym i zdrowym, który wykorzystać warto nie tylko w kuchni, ale i w domowej apteczce. Żurawinę przetwarzać możemy na wiele sposobów przygotowując dżemy, soki, nalewki, znakomicie smakuje również suszona. Żurawina jest niezwykle trwała: możemy zachować jej świeżość nawet przez kilka miesięcy, wystarczy zalać ją wodą i odstawić w chłodne miejsce. Zbiory żurawiny powinny odbywać się po pierwszych przymrozkach. Przemarznięta żurawina smakuje wtedy lepiej, jest bowiem pozbawiona goryczki i cierpkiego smaku.
Właściwości żurawiny
Żurawina znana jest ze swoich leczniczych właściwości nie od dziś – już w XVI wieku opisywano wykorzystanie tej rośliny w ziołolecznictwie. Obecnie mówi się o żurawinie jako o leku przyszłości, gdyż działa leczniczo na wiele narządów i układów. Zaliczana jest również w poczet naturalnych antybiotyków. Żurawina ma bardzo dużą zawartość witaminy C jak również takich witamin jak B1, B2, niacyna czy kwas foliowy. Znajdziemy w niej również bogactwo minerałów: potasu, żelaza, wapnia, fosforu, sodu. Niewielkie, cierpkie owoce żurawiny zaliczane są do najzdrowszych owoców świata również ze względu na właściwości przeciwnowotworowe, zawiera bowiem dużą ilość antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki.
Prawdziwą sławę żurawina uzyskała dzięki procyjanidynom i fruktozie, które zapobiegają namnażaniu się bakterii E-coli w układzie moczowym. Substancje te chronią ściany nabłonka pęcherza i dróg moczowych przed przyczepianiem się do nich bakterii. Podobnie działają również w żołądku, zapobiegając powstawaniu wrzodów u osób zakażonych Helicobacter pylori. Spożywanie żurawiny chroni również nasze zęby, dziąsła i jamę ustną przed działaniem bakterii – zmniejsza więc ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
Częste spożywanie żurawiny działa zbawiennie na serce. Dzięki zawartości flawonoidów żurawina zapobiega powstawaniu zakrzepów i rozszerza światło naczyń krwionośnych. Wykazano również, że chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniami jakie zdarzają się podczas udaru i wylewu. Ze względu na zawartość szczawianów ostrożność w spożywaniu żurawiny powinny zachować osoby cierpiące na kamicę nerkową i osteoporozę.
Słodkości z żurawiną
Badania wykazały, że najwięcej właściwości ma świeża żurawina, którą wykorzystać możemy w rozmaitych deserach i wypiekach. Z żurawiną trzeba się jednak obchodzić umiejętnie, by zrównoważyć jej nieco cierpki smak. Żurawina doskonale smakuje podana w formie tarty z syropem klonowym! Tarta z syropem klonowym przepis:
Składniki:
- opakowanie ciasta kruchego od Delekty
- 5 łyżek kakao
- 1 jako
- 1- 2 łyżki mąki pszennej
- 125 g zimnego masła/margaryny
Nadzienie:
- 300 g dżemu żurawinowego
- 125 g syropu klonowego
- 2 żółtka
- garść żurawiny suszonej lub świeżej
- 30 ml śmietanki 30%
- 1 łyżka płatków migdałowych
Do gotowej mieszanki na kruche ciasto dodajemy kakao, jajko i tłuszcz. Szybko wyrabiamy ciasto w głębokim naczyniu, miksując przez około 2 minuty. Rozwałkowujemy na grubość ok 5 milimetrów i przekładamy do wysmarowanej tłuszczem formy na tartę. Nakłuwamy widelcem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190°C (funkcja góra-dół) na 10-15 minut. Łączymy śmietanę z syropem klonowym i 2 żółtkami. Masę przekładamy na podpieczony, chłodny spód i pieczemy przez kolejne pół godziny. Po lekkim ostudzeniu przekładamy dżem i dekorujemy żurawiną i płatkami migdałowymi.
Jako dodatek do ciast znakomicie sprawdzi się konfitura z żurawiny. Możemy przyrządzić ją solo lub z dodatkiem innych owoców i przypraw. Jako dodatek do tart, mięs czy kanapek znakomicie sprawdzi się konfitura z suszonej żurawiny z chili. To bardzo szybka i prosta w wykonaniu konfitura, która swoim smakiem potrafi naprawdę miło zaskoczyć! Idealnie nadaje się na chłodne dni, gdyż ma właściwości rozgrzewające i podnoszące odporność organizmu.
Składniki:
- 300 g suszonej żurawiny
- 3 suszone papryczki chili
- 600 ml soku pomarańczowego
- 15 g Dżemixu uniwersalnego 3:1 Delecta
Żurawinę zalewamy sokiem pomarańczowym i odstawiamy na około pięć godzin. Po tym czasie rozgniatamy papryczki chili i dodajemy do żurawiny z sokiem. Stawiamy na kuchence i gotujemy do momentu aż sok całkowicie odparuje. Dodajemy Dżemix i gotujemy przez następne 2 minuty ciągle mieszając. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków.