Menu

Styczeń – jarmuż w kuchni

11 stycznia 2019 - STYCZEŃ
Styczeń – jarmuż w kuchni

Styczeń jest miesiącem, w którym pojawiają się pierwsze gałązki jarmużu. Warzywo to podbija ostatnio nasze stoły i wegetariańskie restauracje. Przez pewien czas zapomniane i niedoceniane, dziś stało się niezwykle modne – jest popularnym składnikiem zielonych koktajli, sałatek i dań głównych.

Popularność jarmużu wzrosła wraz z modą na zdrowe odżywianie – nie bez powodu. Jarmuż ma bowiem bardzo wiele witamin i minerałów dzięki czemu bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, uważa się, że jarmuż jest najzdrowszym warzywem na świecie.

Właściwości zdrowotne jarmużu

jarmuż smoothie

O jarmużu mówi się, że jest „nową wołowiną” ze względu na bardzo dużą zawartość żelaza. Ma dużo błonnika i nie zawiera tłuszczu. Znajdziemy w nim całą gamę witamin takich jak K, A, C, dzięki czemu chroni przed rakiem, wzmacnia nasze kości, reguluje krzepliwość krwi. Działa zbawiennie na wzrok, kondycję włosów i paznokci oraz odporność. Jarmuż zawiera więcej wapnia niż mleko – wzmacnia zęby, reguluje metabolizm i obniża poziom złego cholesterolu.

Jarmuż powinny jeść zwłaszcza osoby cierpiące na anemię i niedobory witamin. Polecany jest również weganom i wegetarianom. Sięgać po niego powinny również wszyscy, którym zależy na utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji.

Jarmuż jest warzywem typowo zimowym. Zbiory rozpoczyna się już późną jesienią, gdyż przymrozki pozbawiają go charakterystycznej goryczki. Warto jeść go na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej, wtedy zachowuje najwięcej właściwości odżywczych. Ostrożność w spożywaniu jarmużu powinny zachować jedynie osoby cierpiące na problemy z kamicą nerkową, gdyż zawiera znaczne ilości szczawianów.

Jarmuż na słodko

Warto wprowadzić jarmuż do codziennej diety, zwłaszcza, że można wykorzystać go również do wypieków! Interesującym pomysłem jest połączenie jarmużu z serem. Polecamy przepis na sernik jarmużowy!

sernik jarmużowy

Składniki:

Na gotującą się wodę wrzucamy jarmuż i gotujemy do puki nie zmięknie. Przelewamy zimną wodą i odsączamy. Na dole piekarnika ustawiamy naczynie z wodą. Twarożek mielimy podwójnie i przeciskamy przez sitko. Obrane i pokrojone w kostkę jabłko przekładamy do miski, dodajemy jogurt i jarmuż. Miksujemy. Partiami dodajemy ser i otręby. Gdy masa się połączy dodajemy po jednym żółtku i aromat waniliowy nadal miksując. Słodzimy stewią. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175°C i pieczemy przez około 40 minut. Po tym czasie zostawiamy ciasto w zamkniętym piekarniku na kwadrans a następnie uchylamy drzwiczki pozwalając ciastu całkowicie ostygnąć. Wkładamy ciasto do lodówki.

Jarmuż świetnie łączy się również z… czekoladą! I choć wydawać by się mogło, że brownie i jarmuż do siebie nie pasują, możemy się mile zaskoczyć. By przygotować brownie z jarmużem potrzebujemy:

Jarmuż płuczemy i dokładnie odsączamy, wykrawamy grubsze łodyżki i siekamy na drobne kawałki. W kąpieli wodnej rozpuszczamy masło i czekoladę dokładnie mieszając do połączenia składników. Łączymy ze sobą kawę, mąkę, sodę, proszek i kakao. Do chłodnej czekolady dodajemy cukier i dokładnie miksujemy, dodajemy po jednym jajku i stopniowo łączymy z masą. Partiami dosypujemy mąkę. Gdy masa dobrze się połączy dodajemy jarmuż i delikatnie mieszamy. Przelewamy do wyłożonej papierem foremki i pieczemy w 180°C przez około 40 minut.

Znakomitą przekąską są również chipsy jarmużowe na słodko. By je przygotować potrzebujemy jarmużu, słodkiego syropu, cynamonu, oliwy oraz soku z cytryny. Wszystkie składniki łączymy w misce i delikatnie zanurzamy w nich podarte na mniejsze kawałki liście. Pieczemy w 170°C przez 5 do 10 minut.

Jarmuż świetnie sprawdza się również jako składnik słodkich babeczek czy placuszków. Warto eksperymentować w kuchni i próbować łączyć wyrazisty smak jarmużu ze słodkimi dodatkami. Pozwala to odkryć zupełnie nieoczekiwane wrażenia smakowe – dla przyjemności i dla zdrowia!