Menu

Specjały kuchni podlaskiej

27 marca 2018 - Kuchnia Podlaska
Specjały kuchni podlaskiej

Podlasie jest niezwykłym punktem na kulinarnej mapie Polski. Na tutejsze tradycje wpływ miała bowiem niezwykła różnorodność narodowościowa i sąsiedztwo. Podlasie jest to dzisiejszy teren, który dawniej zamieszkiwali Prusowie, Tatarzy oraz Żydzi. Każda z tych narodowości wpłynęła na dzisiejszy kształt tradycyjnej podlaskiej kuchni. Kulinarne zwyczaje każdej z nich były bardzo odległe od siebie, dziś na Podlasiu możemy skosztować potraw różnorodnych, niespotykanych połączeń smaków, dań nieznanych w innych regionach Polski. Co jada się więc w tym najzimniejszym regionie naszego kraju? Poznajcie dania, które rozgrzeją Wasz kulinarny zmysł!

Ziemniaki

Podlasie słynie z potraw ziemniaczanych. I choć wydawać by się mogło, że to proste warzywo niczym nas nie zaskoczy, warto spróbować Podlaskich kartaczy, blin, babki i kiszki ziemniaczanej. Trudne warunki do uprawy warzyw sprawiły, że to właśnie ziemniak był najłatwiej dostępnym i najwdzięczniej uprawianym tu warzywem. Kuchnia podlaska i jej potrawy to przede wszystkim ziemniak podawany pod różnymi postaciami i solidnie okraszony. Jest on specjałem, dla którego przyjeżdżają tu miłośnicy regionalnych przysmaków.

Co ciekawe ziemniaki wykorzystuje się tu nie tylko jako danie obiadowe, ale również deser. Warte spróbowania są haluszki: opiekane ziemniaczane kluseczki podawane z owocami i słodką śmietanką. Tradycyjnym przysmakiem podlaskiej kuchni są również pączki ziemniaczane.

paczki ziemniaczane podlaskie

By zasmakować tego podlaskiego specjału potrzebujecie:

Ciasto:

Ponadto:

Ziemniaki gotujemy, studzimy i przeciskamy przez praskę.

Jajka ubijamy z cukrem, stopniowo dodajemy mąkę i mleko oraz ziemniaki. Dodajemy drożdże i wyrabiamy ciasto. Ważne, by ciasto było dobrze napowietrzone – w tym celu ustawiamy mikser na najwyższe obroty. Odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy ciasto podrośnie formujemy z niego pączki i dajemy im czas, by ponownie wyrosły.

Smażymy na głębokim, średnio rozgrzanym oleju. Ozdabiamy lukrem i posypujemy skórką z pomarańczy.

Wędliny, kiełbasy, sery

Podlasie to region, w którym zasmakować możemy w wyśmienitych wędlinach. Na pierwszym miejscu wymienić należy Kindziuk, który przywędrował tu z Litwy. To wędlina bardzo twarda i dojrzewająca, ma pieprzny, kwaskowaty smak. Kindziuk suwalski dojrzewa około 6 miesięcy, ale znacznie lepszy jest po 3 latach produkcji w temperaturze 6⁰C! Przygotowywany jest z najlepszych części wieprzowiny – do dziś wyrabia się go w gospodarstwach, lecz dostępny jest również na terenie całego kraju. Warto jednak będąc w regionie zasmakować domowego, niepowtarzalnego kindziuka!

Kumpiak podlaski – to kolejne wydanie długo dojrzewającej szynki wieprzowej. Kumpiak suszony jest przez pół roku a o jego smaku i zapachu decyduje mieszanka ziół w jakiej dojrzewa. Najlepiej smakuje w połączeniu z ciemnym, wiejskim chlebem. Kiełbasa biebrzańska – ten kolejny przysmak Podlasia przygotowywany jest w następujący sposób. Kiełbasę wyrabia się z drobiu i wieprzowiny, pakuje do naturalnych osłonek po czym wędzi, parzy i suszy. Będąc w okolicy warto spróbować lokalnej szynki puńskiej. Charakteryzuje się ona wyjątkową kruchością i jest bardzo aromatyczna. Wytwarza się ją pod granicą Białoruską według starej receptury – kruchość i aromat zawdzięczamy długiemu czasowi wędzenia i procesowi wytwarzaniu bez nastrzykiwania.

Pieczywo

Na Podlasiu warto skosztować również chleba, który wypiekany jest tu w niezwykły sposób. Tradycyjnym chlebem regionu jest ciemny, niezwykle syty chleb wytwarzany na zakwasie i pieczony na liściu chrzanu. Na Podlasiu jadało się dawniej niemal wyłącznie ciemne pieczywo, które było tańsze niż białe. Dziś wiemy jednak, że jest nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze. Obecnie możemy kosztować wielu rodzajów tradycyjnego podlaskiego pieczywa z dodatkiem czosnku niedźwiedziego, czarnuszki czy ziół. Chleb podlaski ma jeszcze jedną zaletę – jako nieliczny rodzaj pieczywa możemy przygotować go w ciągu jednego dnia.

Do podlaskich specjałów tradycyjnie proponowana jest tu nalewka Biebrznięta produkowana z owoców leśnych takich jak jeżyny, maliny czy czarne jagody.