
Pokolenie naszych rodziców dorastało w czasach, które chyba pod każdym względem różniły się od dzisiejszych realiów zarówno pod względem technologicznym jak i obyczajowym. Lata ich dorastania a dzisiejsze czasy dzieli niewiarygodna przepaść. Mimo to wracają do tamtych lat z sentymentem i poczuciem, że mimo wszystko wtedy było lepiej – tak właśnie działa nasza pamięć. Dlatego jeśli chcemy sprawić przyjemność naszym rodzicom zabierzmy ich czasem w sentymentalną podróż do ich młodości.
Sprawi im to wielką radość nie tylko dlatego, że przypomną sobie dawne czasy, ale również dlatego, że poczują się dla nas ważni, że przekonają się, że ich wspomnienia nie są nam obojętne. Wato również sięgnąć do naszego dzieciństwa i przypomnieć sobie wspólne rytuały, które całej rodzinie dawały dużo radości. Jak wydobyć smaki, zapachy i atmosferę sprzed lat? Ważne są nie tylko wspomnienia, ale także zmysły, dzięki którym w rzeczywisty sposób możemy znaleźć łącznik z przeszłością.
Przepisy sprzed lat
Co cechuje dawne wypieki? Bardzo często to, że przygotowywane były z najprostszych i najbardziej popularnych składników. Każda pani domu musiała wykazać się nie lada kreatywnością przygotowując desery. Zaglądając do starych książek kucharskich ze zgrozą zaobserwujemy, że większość kremów do ciast składała się wyłącznie z dwóch składników: cukru pudru i masła. Na szczęście pomysłowość ówczesnych gospodyń pozwalała na przygotowanie smacznych i kultowych do dziś deserów, po które sięgają kolejne pokolenia. A te które zostały nieco zapomniane wracają znów do łask zgodnie z dzisiejszą modą. Zapraszamy na garść inspiracji!
Domowe ciepłe lody
składniki:
- 4 białka
- 2/3 szklanki cukru
- galaretka cytrynowa
- wafle tortowe
- sok z połowy cytryny
- 150 g czekolady deserowej
Galaretkę rozpuszczamy w 1/3 szklanki gorącej wody. Białka przelewamy do szklanej miski i ubijamy w kąpieli wodnej, tak by miska w której się znajdują nie dotykała wody. Pod koniec ubijania dosypujemy stopniowo cukier. Gdy powstanie sztywna piana zdejmujemy miskę znad kąpieli i ubijamy nadal aż lekko przestygną. Nadal ubijając dolewamy sok z cytryny i przestudzoną galaretkę. Dno brytfanny wykładamy waflem i przelewamy na niego sztywną, chłodną masę. Przykrywamy drugim waflem i wstawiamy do lodówki na co najmniej 60 minut. Rozpuszczamy czekoladę i polewamy wierzch zimnych lodów. Kroimy w trójkąty lub prostokąty.
Pampuchy babci Filipa
składniki:
- 0,5 kg mąki pszennej
- 0,5 łyżeczki soli
- 5 g drożdży
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki oliwy
- 350 ml mleka
Do przesianej przez sito mąki dodajemy sól, cukier, suche drożdże oraz ciepłe mleko i oliwę. Wyrabiamy aż powstanie elastyczne, jednolite ciasto. Przygotowujemy dużą miskę i smarujemy ją odrobiną oliwy, wkładamy do niej ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na około kwadrans). Wyrośnięte ciasto dzielimy na 15 równych części, które formujemy w bułeczki. Układamy na blacie podsypanym mąką i przykrywamy bawełnianą tkaniną. Ponownie czekamy 15 minut aż bułeczki wyrosną. Kluseczki gotujemy na parze przez około 10 minut pod przykryciem uważając by nie stykały się ze sobą. Podajemy ciepłe polane sokiem lub posypane cukrem pudrem.
Ciekawym daniem, które było niegdyś popularne jest makaron z okruchami z chleba lub ciasta. Choć dla osób, które go nigdy nie próbowały może wydać się nieco dziwaczne i zbyt skromne, to potrawa sycąca i niezwykle smaczna. Co więcej dziś powraca do łask a nawet przypisuje się jej włoskie pochodzenie. Dawniej, gdy w kuchniach wykorzystywano jedzenie do ostatniego skrawka gospodynie prześcigały się w pomysłach jak zrobić coś z niczego – oto przykład takiego dania, które zachwycić może prostotą, ale i smakiem. Możemy podać go w nieco unowocześnionej formie!
Składniki:
- 200 g makaronu
- kromka białego lub ciemnego pieczywa
- 8 suszonych pomidorów
- 2 ząbki czosnku
- 1,5 łyżki oliwy
- listki bazylii
- ocet balsamiczny
- sól
- pieprz
Chleb, sól, pieprz, pomidory, czosnek i oliwę blendujemy na drobną kruszonkę i podsmażamy przez około pięć minut na niewielkim ogniu. Makaron gotujemy al dente i dodajemy do niego okruchy, mieszamy i zdobimy liśćmi bazylii.
W wersji na słodko do makaronu dodać możemy podsmażone okruchy ciasta z rodzynkami i cynamonem.