Menu

Słodkie Lubelskie

19 marca 2019 - Kuchnia Lubelska
Słodkie Lubelskie

Kulinarne tradycje województwa
Lubelskiego nieodłącznie związane są ze słodkimi wypiekami. Tradycyjnych
przepisów na ciasta i desery znajdziemy tu bardzo wiele – miód, mak, konfitury,
regionalne owoce i nalewki wykorzystywane są tu na wiele sposobów. Warto
korzystać z tradycyjnych przepisów lubelskiego, gdyż zamknięty w nich jest
wyjątkowy smak, który przekazywany jest tu z pokolenia na pokolenie.

Zawijaki wygnanowskie

Zawijaki pochodzą z małej miejscowości
Wygnanka, która słynęła z wyrobu tych słodkich wypieków. Zawijaki, zwane też
owijakami, piekło się kiedyś w piecach chlebowych a wyrabiane były z mąki
pszennej i pszenno-żytniej. Latem nadziewano je świeżymy owocami – najczęściej
jabłkami, gruszkami, jagodami czy śliwkami. Zimą i wiosną dodawano do nich
suszone owoce, mak, ser lub konfitury. Zawijaki towarzyszyły mieszkańcom wsi i
okolic na co dzień i od święta. Czasem bywały zapłatą za prace w gospodarstwie,
dawano je również „dziadom” czyli osobom, które w Zaduszki i we Wszystkich
Świętych modliły się za zmarłych na cmentarzach. Zawijaki podawano w niedzielę
jak również zabierano do pracy w polu i gospodarstwie. W Lubelskim wypieka się
je do dziś z oryginalnego przepisu.

Drożdżowe zawijaki wygnanowskie

zawijaki wygnanowskie

składniki:

Do mąki przesianej z solą dodajemy jajka i żółtko, wyrabiamy. Dodajemy drożdże rozpuszczone w ciepłym mleku, cukier i cukier waniliowy. Przekładamy do oprószonej mąką miski i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Ciasto rozwałkowujemy na cienki placek i wykładamy owoce na 2/3 ciasta. Zawijamy i składamy jak roladę na trzy części. Całość dzielimy na kilka części i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia. Wierzch smarujemy białkiem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na 25 minut.

Więcej przepisów na ciasta, czy ciasta kruche znajdziecie na portalu Delektujemy.pl. Polecamy!

Kolejnym ciekawym przysmakiem regionu są niewątpliwie racuchy z makiem. Te tradycyjne racuszki z nietypowym nadzieniem wypieka się w Kąkolewicy już od II Wojny Światowej. Miejscowość słynie z mnogości dań mącznych, które przygotowywano tu na bardzo wiele sposobów – nietypowych i nieznanych w innych regionach. Racuchy z makiem wypiekano zawsze na Boże Narodzenie oraz z okazji świąt i niedziel. Warto spróbować tej niecodziennej odmiany racuszków z niezmienionego od lat przepisu!

Racuchy z makiem

racuchy z makiem

Składniki:

Z połowy kilograma mąki odkładamy garstkę. Gorące mleko powoli wlewamy do mąki dokładnie mieszając. Resztę mąki mieszamy z solą. Rozpuszczamy masło a drożdże mieszamy z cukrem. Do chłodnej mąki dodajemy pozostałe składniki oraz wódkę i jajko. Odstawiamy do wyrośnięcia po czym formujemy z ciasta pięć kulek. Kuleczki zgniatamy delikatnie ręką  a na środek wykładamy mak. Zamykamy i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia. Do dużego garnka wlewamy olej i podgrzewamy na niezbyt mocnym ogniu. Gdy olej się rozgrzeje wkładamy po jednym racuchu i obsmażamy z każdej strony. Chłodne posypujemy cukrem pudrem.

Szczególne miejsce w sercach Lubelszczan zajmuje miodownik z Jaszczowa. Ten regionalny wypiek znany jest tu już od pokoleń – tradycja nakazuje przygotowywać go na największe święta i uroczystości rodzinne. Miodownik ceniono nie tylko ze względu na wyjątkowe właściwości smakowe, ale również zdrowotne, gdyż jego głównym składnikiem jest miód pszczeli znany ze swoich leczniczych właściwości. Jaszczów to niewielka miejscowość położona w gminie Milejów. Są to okolice porośnięte lasami, łąkami i sadami panują tu więc idealne warunki do hodowania pszczół. Wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie województwa Lubelskiego zajmuje również ciasto staropolskie podhoreckie. Wypiek ten ma w okolicach Podhorców (w gminie Werbkowice) ponad stuletnią tradycję przekazywaną tu z pokolenia na pokolenie. Głównym składnikiem ciasta są siekane orzechy i suszone śliwki a ciasto uświetnia do dziś każdą większą uroczystość rodzinną i pojawia się także przy każdej uroczystości gminnej.