Menu

Słodkie deserowe pocieszacze

17 września 2018 - Przepisy na deser
Słodkie deserowe pocieszacze

Nie od dziś wiadomo, że słodkości poprawiają nasz nastrój: sprawiają, że jesteśmy mniej spięci i zestresowani, odzyskujemy spokój i czujemy przypływ energii. Nie każde słodkości są jednak dobre – jeśli chcemy, sprawić sobie, lub komuś prawdziwą przyjemność i poprawić mu nastrój przygotujmy zdrowe dla naszego ciała i ducha desery. Czasem trudno pocieszyć kogoś, gdy nie znajdujemy właściwych słów, wystarczy więc sama obecność z dodatkiem miłego gestu, jakim będzie przygotowanie słodkiego pocieszacza!

Co cieszy nasz mózg?

Cukier krzepi – to jedno z pierwszych, znanych do dziś haseł reklamowych, ukłute przez Melchiora Wańkowicza. W 1931 roku ta fraza podbiła polskie dworce, przystanki i ulice. Ta prosta reklama przemysłu cukrowniczego widniała w każdej gazecie i znalazła się nawet w elementarzu dla przedszkolaków. Cukrowi nadawano wiele właściwości – miał pobudzać do pracy umysłowej, dodawać sił i wpływać dobrze na rozwój dzieci. Dziś już wiemy, że to nie do końca prawda, bo choć cukier wpływa na pobudzenie, nie jest to takie pobudzenie jakiego byśmy chcieli. Cukier wprawia nas bowiem w chwilowy błogi nastrój dając zastrzyk energii, jednak obecnie mówi się, że jego działanie dla naszego mózgu podobne jest do działania narkotyków. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru przyczynić się może do zmiennych nastrojów, depresji kończąc na cukrzycy. Nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie unikać cukru, ale spożywać go w ograniczonych ilościach.

Dlatego zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po desery zawierające kakao, które chroni nasze serce, zapobiega nowotworom i cukrzycy, oraz wydłuża nasze życie. Zawiera również tryptofan, który wykorzystywany jest do produkcji serotoniny, neuroprzekaźnika przynoszącego poczucie szczęścia i spokoju. Fenyloetyloamina zawarta w kakao daje natomiast poczucie podekscytowania. Kakao jest również uważane za naturalny afrodyzjak. Poprawę humoru przyniosą również wszystkie te dodatki, które nie są zbytnio przetworzone – bakalie, owoce i przyprawy takie jak chili, cynamon czy imbir. Do słodkich pocieszaczy warto dodać również odrobinę alkoholu: ajerkoniaku lub słodkiego likieru. Pamiętajmy również o estetyce – w deserach gra ona pierwsze skrzypce!

Co więc przygotować na pocieszenie dla naszych bliskich? Najlepiej to co najbardziej lubią – tu nie liczą się kalorie a efekt końcowy, możemy więc na chwilę przymknąć na nie oko i przygotować prawdziwą słodką ucztę! Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze przepisy na desery na poprawienie nastroju.

Desery na dobry nastrój

krem sułtański ze śnieżka

W dobrym deserze smaki powinny się równoważyć dając przyjemność podniebieniu. To nie tylko składniki deseru i ich właściwości wpływają na nasz nastrój, ale niebagatelne znaczenie ma również aromat, konsystencja i sam smak. Być może, by poprawić komuś nastrój wystarczy przygotować deser kojarzący się z dobrymi chwilami lub dzieciństwem. W tym przypadku idealny będzie krem sułtański – znany i lubiany od pokoleń.

Składniki:

Orzechy drobno siekamy, rodzynki zalewamy rumem i zostawiamy do nasiąknięcia. Z pół litra mleka odlewamy szklankę mleka i mieszamy z budyniem. Resztę mleka słodzimy połową cukru i doprowadzamy do wrzenia, dolewamy rozpuszczony budyń. Mieszamy do zgęstnienia. Przelewamy do salaterek i przykrywamy szczelnie folią spożywczą. Odstawiamy do ostygnięcia, następnie miksujemy go z masłem i ponownie przekładamy do salaterek. Kremówkę ubijamy z pozostałym cukrem i zdobimy wierzch, posypujemy posiekanymi orzechami i dodajemy rodzynki.

sernik z truskawkami i rabarbarem

Dla miłośników serników na zimno z dodatkiem sezonowych owoców polecamy na pocieszenie przepyszny sernik  na zimno z rabarbarem i truskawkami, który nie tylko zachwyca wyjątkowym rabarbarowym smakiem, ale również jest szybki w przygotowaniu!

Składniki:

Herbatniki rozdrabniamy w blenderze na najwyższych obrotach, masło topimy i mieszamy z herbatnikowym proszkiem. Formę tortową z wyjmowanym dnem, wykładamy papierem i przekładamy herbatniki z masłem. Ugniatamy ściśle i wkładamy do lodówki.

Obrany i pokrojony rabarbar gotujemy z cukrem przez dziesięć minut. Sernik przyrządzamy w zmniejszonej ilości mleka i z dodatkiem jogurtu naturalnego, gdy masa będzie gotowa dodajemy rabarbar i delikatnie mieszamy całość. Przekładamy do tortownicy a wierzch dekorujemy pokrojonymi truskawkami oraz posypką karmelową.