Menu

Sierpniowe warzywa i owoce w kuchni

9 sierpnia 2017 - SIERPIEŃ

Sierpień jest miesiącem wyjątkowym w naszej tradycji – w rolnictwie jest to miesiąc zarówno ciężkiej pracy jak i wielkiego świętowania. To właśnie w tym ostatnim pełnym letnim miesiącu zbierane są  żniwa a pola przygotowywane są do jesieni i zimy. Podczas gdy grunty rolne pustoszeją, w sadach i ogrodach nadal możemy cieszyć się pełnią urodzaju. Kalendarz przepisów kulinarnych na sierpień jest więc bogaty, my zapraszamy do zapoznania się z najsmaczniejszymi i najzdrowszymi przepisami sezonowymi na ten miesiąc.

Rukola

Letnia kuchnia to kuchnia lekka – nie powinno więc zabraknąć w niej różnego rodzaju sałatek i zieleniny. Ostatnimi czasy wielką popularnością w kuchni cieszy się rukola, której zbiory rozpoczynamy właśnie w sierpniu. Roślina ta znana była Polakom już przed II Wojną Światową, pochodzi z krajów śródziemnomorskich i spokrewniona jest z rzodkiewką i chrzanem. Dlaczego warto uprawiać i jeść rukolę? Ma ona wyjątkowy, wyrazisty smak i niezwykłe właściwości zdrowotne. Przede wszystkim jest skarbnicą takich witamin jak: C, A, B i K, zawiera żelazo, wapń i kwas alfa-linolenowy, który nadaje jej liściom orzechowy posmak. Rukola ceniona jest jako roślina pomocna w profilaktyce i w walce z rakiem, dzięki zawartości glukozynolanów. Jeść ją powinny osoby cierpiące na zaćmę. Posiada bowiem (oprócz witaminy A, pomocnej w leczeniu chorób oczu) zeaksantynę i luteinę zapobiegające również zwyrodnieniom plamki żółtej oka.

Szpinak

Sierpień to czas na świeży szpinak. Nie bez przyczyny szpinak jest warzywem, które często proponowane jest dzieciom. I choć nie zawsze spotyka się to z ich aprobatą, odpowiednio przyprawiony szpinak jest smaczny i niezwykle zdrowy. Warto używać go w rozmaitych koktajlach warzywno-owocowych, dodawać do zup i dań głównych. Szpinak posiada bowiem dużą zawartość potasu, żelaza i magnezu. Szpinak, ze względu na zawartość witaminy K powinny jeść osoby chore na miażdżycę i kobiety w ciąży, gdyż zawiera duże stężenie kwasu foliowego. Warto podać go w niecodziennej ale zachęcającej formie, jaką z pewnością jest Wybuchowy tort leśny mech!

Przepis na Wybuchowy tort leśny mech

wybuchowy tort leśny mech

1 szkl. cukru trzcinowego

2 szkl. mąki krupczatki

1 szkl. oleju rzepakowego

450 g mrożonego  szpinaku

cukier wanilinowy Delecta

3 jaja

3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia Delecta

250 g śmietany kremówki 36%

2 łyżeczki soku z limonki

3 łyżki cukru pudru

250 g mascarpone

otarta skórka z limonki

masa marcepanowa

maliny

borówki amerykańskie

granat

Jaja, cukier trzcinowy i waniliowy ubijamy na puszystą masę. Stopniowo dodajemy olej, mąkę i proszek do pieczenia. Dodajemy rozdrobniony szpinak. Tak przygotowane ciasto przekładamy do tortownicy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 °C na godzinę.

Po wystygnięciu dzielimy ciasto na dwie części (na 1/3 wysokości). Górną część kruszymy.

W wysokim naczyniu ubijamy na sztywno śmietanę, dodajemy serek mascarpone, sok i otartą skórkę z limonki. Wykładamy na biszkopt. Wierzch ciasta posypujemy okruszkami i owocami. Z masy marcepanowej możemy ulepić dowolny kształt, który ozdobi nasz tort. Smacznego!

Maliny

W sadzie sierpień czerwieni się malinami. O właściwościach zdrowotnych tych owoców wie chyba każdy. Maliny mają działanie napotne, pomocne są więc w zbijaniu gorączki i leczeniu przeziębień. Zawierają witaminy takie jak C, E, B1, B2, B6 oraz związki mineralne – magnez, potas, wapń, żelazo. Warto pamiętać o tym, że cenne składniki posiadają również liście malin, które bogate są w flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne. I choć maliny najlepiej smakują zerwane prosto z krzaczka, warto zaopatrzyć spiżarnię w soki, konfitury i nalewki malinowe, które idealnie przydadzą się w okresie wzmożonych przeziębień i chorób. Maliny po przetworzeniu nie tracą bowiem swojego smaku i aromatu.

Borówki amerykańskie

Bardzo lubianymi sierpniowym owocami są również borówka amerykańska i jagoda (borówka czarna). Owoce te cenione są za właściwości przeciwbólowe i uspokajające, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Owoce obu odmian borówek polecane są osobom cierpiącym na zespół przewlekłego zmęczenia, infekcje skóry i chorym na nerki. Od pewnego czasu trwają spory, która z tych odmian borówki działa korzystniej na nasze zdrowie. Borówka amerykańska jest owocem polecanym w profilaktyce raka a spożywana regularnie może zapobiegać marskości wątroby. Jagoda natomiast ma lepsze właściwości odmładzające dzięki dużej zawartości antyoksydantów. Powinniśmy więc zajadać się i borówką i jagodą – najlepiej razem łącząc je w deserach czy przetworach.

Korzystajmy więc z sierpniowych dobrodziejstw – zarówno jeśli chodzi o pogodę jak również to, co możemy znaleźć w ogrodach, sadach czy warzywniakach!