Menu

Sierpniowe jagody

14 sierpnia 2018 - SIERPIEŃ

W sierpniowe gorące dni warto szukać ukojenia w cieniu leśnych zagajników – znajdziemy tam nie tylko przyjemny cień, ale również wyjątkowe dary natury. W sierpniu pojawiają się już pierwsze jagody, uwielbiane rzez nas za swój smak i właściwości. A warto wiedzieć jak wiele korzyści przynieść może spożywanie tych niewielkich owoców. To prawdziwa skarbnica zdrowia, którą warto jeść nie tylko w sierpniu, ale zamknąć w słoiku, by służyła nam przez cały rok. Jagody zawierają bardzo dużo soku i już z kilku krzaczków możemy zrobić zapasy na jesienno-zimowe słoty. Jagody były cennymi owocami już dla pierwszych Słowian, którzy używali ich jako lekarstwa. I dziś na szeroką skalę używa się ich w ziołolecznictwie oraz farmaceutykach.

Czarne jagody – właściwości i zastosowanie

jagody w kuchniJagody powszechnie występują w naszych lasach – zarówno na terenach nizinnych jak i w górach. Dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia i szybko opadają. Zbierać należy tylko te, które znajdują się jeszcze na krzaczkach, dlatego należy spieszyć się z ich zbiorem. I choć mają konkurencję w postaci borówek amerykańskich, które są znacznie łatwiejsze w uprawie i zbiorze, to jagody zawierają ponad sto związków chemicznych więcej niż ich amerykańskie koleżanki.

W jagodach znajdziemy takie witaminy jak C, PP, A, B. Zawierają selen, cynk, miedź i mangan. W jagodach znajdują się również substancje chroniące przed nowotworami. To między innymi fitoestrogeny, hormony roślinne, które zapobiegają powstawaniu nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby. Antynowotworowe działanie wykazują również kwasy zawarte w jagodach: foliowy, zapobiegający powstawaniu nowotworów macicy, oraz elagowy, który chroni nasze płuca, krtań i przełyk. Jagody zawierają również antocyjany, które pomagają naszej skórze w bardzo słoneczne dni. Antocyjany tworzą wewnątrz naszego ciała naturalny filtr pochłaniający szkodliwe promienie UV.

Ponadto przypisuje im się działanie przeciwbakteryjne i regulujące poziom cholesterolu we krwi. Nie bez przyczyny nazywane są roślinną insuliną, gdyż zawierają glukokininy, obniżające poziom cukru we krwi. Działają uspokajająco, pomagają zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych i leczą biegunki. Sok z jagód doskonale działa przy zatruciach, gdyż pomaga organizmowi wydalić toksyny. Jagody przygotować możemy na wiele sposobów – zarówno świeże jak i te suszone czy przetworzone zachowują swoje właściwości. Owoce te powinny być zrywane prosto z krzaczka, nigdy gdy są wilgotne. Pamiętajmy, by nie zbierać owoców z ziemi – grozi to zarażeniem bąblowcem (tasiemcem wieńcogłowym) przenoszonym przez lisy. Przed spożyciem jagody zawsze należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą.

Jagodowa kuchnia

W letnie dni najlepiej spożywać jagody jako dodatek do wypieków lub jako składnik koktajlów. Bardzo chętnie dodajemy je również do pierogów a także zup owocowych. Jagoda króluje jednak w słodkich bułkach – i to przez cały rok! Jak przygotować domowe jagodzianki, by smakowały lepiej niż z piekarni? Mamy sprawdzony przepis!

bułki drożdżowe jagodzianki

Bułki drożdżowe jagodzianki

składniki:

Kruszonka:

Z podanych składników zagniatamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia na około 120 minut. Zagniatamy składniki na kruszonkę i wkładamy do zamrażalnika. Wyrośnięte ciasto ponownie szybko zagniatamy i wstawiamy do lodówki na około pół godziny. Ciasto dzielimy na osiem części i formujemy w kule. Rozwałkowujemy i tworzymy wgłębienie w środku. Jagody łączymy z cukrem i napełniamy bułeczki. Na wierzch ścieramy kruche ciasto. Pieczemy przez kwadrans w piekarniku nagrzanym do 190°C.

By cieszyć się smakiem jagodzianek przez cały rok przygotujmy też konfitury z najprostszego przepisu świata. Jagody zamknięte w słoiku nie tracą smaku i aromatu a ich przygotowanie jest szybkie i proste. Do ich przygotowania potrzebujemy 2 litry jagód, 30 łyżeczek cukru i kilku umytych i wyparzonych słoików. Świeże jagody dokładnie płuczemy i pozostawiamy na durszlaku do dokładnego wyschnięcia. Zasypujemy słoiki do połowy jagodami i posypujemy trzema łyżeczkami cukru. Dopełniamy jagodami i dosypujemy kolejne trzy łyżeczki cukru. Pasteryzujemy w wysokim garnku, wkładając słoiki do wody by były zanurzone co najmniej na 2/3 swojej wysokości. Gotujemy przez około 20 minut i zostawiamy w wodzie do całkowitego ostygnięcia.