Menu

Regionalne przepisy z Podlasia

8 maja 2018 - Kuchnia Podlaska
Regionalne przepisy z Podlasia

Podlasie jest regionem, gdzie zjemy smacznie, syto i przede wszystkim prosto. W tutejszej kuchni nic nie mogło się zmarnować – oprócz ziemniaków bardzo chętnie jadano tu wszelkie dary lasów, sadów i przydomowych ogródków. W tym regionie, zwłaszcza na Suwalszczyźnie, bardzo często jada się ryby słodkowodne przyrządzane na wiele sposobów. Zapraszamy na przegląd dań obiadowych i deserów, z których słynie ta piękna kraina!

Obiad na Podlasiu

Najpopularniejszą zupą jest tu oczywiście chłodnik litewski – i choć to flagowe danie naszych sąsiadów, tak mocno zakorzenił się już na terenie obecnego Podlasia, że można spokojnie w kanon do, którego należą inne najbardziej rozpoznawalne zupy polskie. Chłodnik zaczął przenikać do naszej tradycji już za czasów dynastii Jagiellonów, a pierwsze wzmianki literackie o tej wyjątkowo kojącej w letnie upały zupie, znajdziemy w Panu Tadeuszu. Podstawą chłodnika litewskiego jest ugotowana botwinka wymieszana ze zsiadłym mlekiem lub kwaśną śmietaną. Podawany z surowym ogórkiem, koperkiem i jajkiem na twardo.

Popularną zupą w okolicach Puszczy Białowieskiej jest natomiast zupa opieńkowa oraz inne rodzaje zup wykorzystujących grzyby. Bardzo często do przygotowywania zup wykorzystywano również owoce leśne – dlatego będąc w okolicy skosztujmy wyjątkowej zupy z jagód.

Drugie dania na Podlasiu to wspomniane już dania z ziemniaków, ale nie tylko. Podlasie jako obszar wyjątkowo zróżnicowany pod względem kulturowym może poszczycić się wyjątkowymi kulinarnymi perełkami. Wśród nich znajduje się tatarski pierekaczewnik. To wielowarstwowe ciasto nadziewane mięsem (również jabłkami czy serem) bardzo pracochłonne, lecz niezwykle smaczne. Pierekaczewnik przygotowuje się z płatów ciasta makaronowego, które są bardzo cienko rozwałkowywane i smarowane tłuszczem gęsim czy masłem a warstwy przekłada się nadzieniem mięsnym lub warzywnym. Oryginalny pierekaczewnik wypieka się ok dwie godziny a gotowy waży około 3 kilogramy.

Na Podlasiu kultura łowiectwa jest bardzo rozwinięta i pielęgnowana. Dawniej często jadano tu dziczyznę – dziś również możemy spróbować tu dań wyjątkowych, niedostępnych w innych regionach kraju, takich jak gulasz z żubra.

Podlasie na słodko

Będąc na Podlasiu koniecznie spróbować trzeba nie tylko pierekaczewnika mięsnego, ale również jego słodkiej wersji jakim jest listkowiec Bogdanowiczów Tatarów z Kruszynian.

listkowiec bogdanowiczów tatarów z kruszynian

Jak go przygotować? Oto przepis:

Składniki:

Nadzienie:

Wykonanie:

Łączymy mąkę, sól, cukier, drożdże i dodajemy jajka. Mleko łączymy z roztopionym tłuszczem. Łączymy składniki i wyrabiamy około 8 minut. Tak przygotowane ciasto zostawiamy do wyrośnięcia na około 2 godziny. W tym czasie namocz bakalie.

Po odstaniu ciasto lekko wyrabiamy i dzielimy na sześć równych kulek. Każdą z nich rozwałkowujemy na cienki placek. Każdy z nich smarujemy roztopionym masłem i układamy jeden na drugim.

Do sera dodajemy miód, cynamon i bakalie. Łączymy na gładką masę, którą układamy na wierzchu ostatniego placka. Roladę zwijamy w kształt ślimaka i wkładamy do okrągłej formy do pieczenia. Zostawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut.

Przed wstawieniem do pieca polewamy obficie tłuszczem i pieczemy przez 90 minut w 180⁰C.

Nadzienie ciasta może być dowolne – świeże lub suszone owoce to także dobry wybór!

Inne ciekawe zarówno rodem z Podlasie jak i innych regionów Polski znajdziecie na portalu Delektujemy.pl!

babka kresowaRegionalne przepisy Podlasia to również tradycyjna babka kresowa przepis pani Hanny Szymanderskiej. Tradycyjna babka w tym regionie wykonywana jest z mąki gryczanej połączonej z mąką przyrządzoną z migdałów, zawsze bardzo aromatyczna ze względu na dodatek zmielonych goździków.

Mieszkańcy Podlasia niegdyś tradycyjnie z okazji niedziel i świąt jadali drożdżowe zawijaki z konfiturami czy suszonymi owocami. Najpopularniejszą wersją są zawijaki wygnanowskie. Podobna wersja tamtejszej drożdżówki znana jest na terenie całego kraju: chodzi oczywiście o powszechnie lubianą drożdżówkę z makiem. Smaczna i łatwa do wykonania tworzy doskonałe połączenie z kawą lub ciepłym mlekiem.

Wyjątkowym przysmakiem wypiekanym z okazji karnawału jest mrowisko. To „ciasto” przypomina wieżę złożoną z faworków, obsypaną makiem, miodem i bakaliami. Produkt ten w 2006 roku wpisany został na listę produktów tradycyjnych województwa podlaskiego. Choć wyglądem przypomina konstrukcję z faworków, zrobione jest z ciasta makaronowego, które obficie posypuje się dodatkami. Ciekawa jest również sama historia wypieku: początkowo bowiem przygotowywano go wyłącznie na dworach biskupów, dopiero z czasem trafił na stoły pozostałej części społeczeństwa jako przysmak na weselach, chrzcinach i przy okazji większych świąt.

Jeśli nie planujesz wyjazdu na Podlasie, warto zasmakować tej wyjątkowej kuchni we własnym domu korzystając z tradycyjnych przepisów!