Menu

Przepisy kuchni kujawskiej

9 sierpnia 2017 - Kuchnia Kujawska
Przepisy kuchni kujawskiej

Kujawy to jeden z bardziej malowniczych regionów naszego kraju. Ta kraina historyczna położona jest na terenie dwóch województw – kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Tradycja kuchni kujawskiej czerpie więc tradycje zarówno z kuchni kaszubskiej jak i z mazowieckiej łącząc je z własną tradycją w wyjątkowe i niepowtarzalne smaki. Kuchnia kujawska bazowała od zawsze na warzywach takich jak ziemniaki i fasola oraz produktach zbożowych: kaszach i mąkach. Najchętniej zaś jadano tu ryby i drób – zwłaszcza gęsinę i kaczki.

Obiad na Kujawach

Kujawskie zupy zapisały się na stałe w tradycję całego kraju. Najbardziej znaną kujawską zupą jest czernina z golcami – chodzi oczywiście o zupę z kaczej krwi o słodko-kwaśnym smaku i wyraźnym ziołowym aromacie. Na Kujawach tradycyjnie podawano ją z golcami czyli kluskami ziemniaczanymi. Czerninę podawano na niedzielę i święta, natomiast popularnymi codziennymi zupami kujawskimi były między innymi: barszcz biały z sokiem z kiszonej kapusty, żurek z gotowaną szynką i kiełbasą czy „kwaśny klops” czyli zupa klopsikowa.

Drugie dania Kujawiaków stanowiły przede wszystkim ryby. Flagowym daniem w tym regionie jest ryba po toruńsku – tradycyjnie przyrządzana w ciemnym piwie. Wyjątkowy smak tego dania zawdzięczamy takim nieoczywistym dodatkom jak piernik, migdały, rodzynki i przyprawy korzenne między innymi imbir. Bardzo smaczną propozycją są również śledzie po kujawsku. Zwyczajowo przyrządzane były z cebulą, jajem i bułką tartą. Codzienne posiłki obfitowały w potrawy z kaszy. W tym regionie najchętniej jadano kaszę jaglaną oraz jęczmienną. Przy większych okazjach, takich jak święta czy wesela, przyrządzano rosół z barana z gotowaną fasolą, rarytasem była również szynka z kością, którą najpierw opiekało się na rożnie a następnie zaparzano.

Desery Kujawiaka

Najbardziej rozpoznawalną słodkością Kujaw są oczywiście . Tradycja wypiekania tych korzennych ciasteczek sięga 700 lat wstecz, kiedy to według legendy po raz pierwszy upiekła je córka piekarza, Katarzyna, z okazji przyjazdu króla do Torunia. Przepis na te miodowe ciastka miały jej podpowiedzieć… same pszczoły! Dlatego też dziś niektóre pierniki nazywamy Katarzynkami. Odwiedzając Kujawy w czerwcu warto wybrać się na toruńskie Święto Piernika, które odbywa się tu rokrocznie od 2002 roku.

Innym bardzo znanym kujawskim wypiekiem są wyjątkowe rogaliki barcińskie z migdałowym nadzieniem. Zachęcamy do wypróbowania oryginalnego przepisu.

rogaliki barcińskie
Ciasto:

220 ml mleka

2 jajka

500 g mąki pszennej

5 g drożdży instant Delecta

200 g masła

100 g cukru

3 żółtka

Nadzienie:

2 żółtka

50 g miodu

250 g rozdrobnionych migdałów Bakalland

1 łyżka bułki tartej

2 łyżki cukru pudru

Cukier puder do posypania

Wykonanie:

Z podanych składników (oprócz masła) zagnieć ciasto. Pozostaw je na noc w lodówce. Zimne ciasto rozwałkuj i zetrzyj na ciasto 1/3 masła, tak by przykryło 2/3 ciasta.  Złóż ciasto w następujący sposób – przełóż część ciasta niepokrytego masłem na środek placka, nałóż na to część ciasta z masłem z drugiej strony. Rozwałkuj ciasto aż do wchłonięcia całego masła. Włóż ciasto do lodówki na 2 godziny po czym rozwałkuj ponownie i na kolejne 2 godziny schowaj ciasto do lodówki. Po tym czasie należy ponownie rozwałkować ciasto.

Drobno posiekane migdały połącz z resztą składników na jednolitą masę.

Ciasto podziel na 2 części i rozwałkowuj na cieniutki placek, podziel na 6 równych trójkątów. Nałóż nadzienie na szerszym kawałku i delikatnie zawiń w stronę węższego brzegu. Tak przygotowane rogaliki wyłóż na przykrytą papierem blachę, okryj do wyrośnięcia.

Wysmarowane mlekiem rogale włóż do piekarnika nagrzanego do 170⁰C na około 25 min.

Rogale barcińskie są niezwykle maślane i smaczne. Niegdyś był to przysmak wypiekany tylko na wyjątkowe okazje – składniki, zwłaszcza migdały, były bowiem kosztowne i trudno dostępne. Dziś rogale barcińskie konkurują z rogalami marcińskimi, które mają równie długą tradycję wypieku i podobny skład, różniący się jedynie nadzieniem.

Więcej przepisów na pyszne desery, nie tylko rodem z Kujaw, znajdziesz na . Polecamy!

Inne słodkie smaki Kujaw

Słodkie smaki Kujaw to również rozmaite konfitury, zwłaszcza z róży i śliwek. Będąc w okolicy warto na deser zjeść kujawską leguminę makową. Legumina była niegdyś deserem spożywanym na terenie całego kraju – nazywano tak zarówno budynie, omlety, naleśniki jak i musy, galaretki czy kisiele. Były to proste, tanie, łatwo dostępne desery. Na Kujawach legumina makowa uchodziła za rarytas ze względu na składniki: mak, śmietanę, migdały i miód. Przyrządzano ją zazwyczaj na wigilię i święta.

Kujawy są bardzo zróżnicowanym pod względem kulinarnym regionem – łączy on bowiem zarówno pomorskie, toruńskie jak i mazowszańskie tradycje, tworząc swoje własne niepowtarzalne smaki, których nie spróbujemy nigdzie indziej! Na kulinarnej mapie Polski to punkt konieczny do odwiedzenia, lub do zasmakowania… we własnej kuchni!