Menu

Październik, czyli orzechy w kuchni

10 października 2018 - PAŹDZIERNIK

Październik to czas złotej polskiej jesieni, kiedy możemy łapać ostatnie ciepłe dni. To również czas jesiennych zbiorów. Właśnie w tym miesiącu na leszczynach czekają na nas dojrzałe orzechy a wiewiórki spieszą się z ich zbiorem przed listopadowymi mrozami. Warto wyposażyć swoje spiżarnie zarówno w orzechy włoskie i laskowe, gdyż są nieocenionym źródłem wartościowych dla naszego organizmu składników mineralnych i zdrowych tłuszczy. Warto jeść je solo i dodawać do potraw i wypieków przez cały rok!

Przechowywanie i właściwości orzechów

Orzechy włoskie oraz laskowe najlepiej zbierać tuż po opadnięciu na ziemię, nie dłużej niż dwa, trzy dni od spadnięciu, w słoneczną pogodę. Orzechy powinny być suche i obrane ze skórek i szypułek. Przechowywać powinniśmy je nieobrane w przewiewnych skrzynkach lub płóciennych woreczkach, tak by nie pleśniały. Obrane orzechy nie mogą leżeć długo. Laskowe szybko wysychają a włoskie przez wysoką zawartość tłuszczu jełczeją. Obrane trzymajmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach i nie przechowujmy zbyt długo, zwłaszcza, że orzechy w skorupkach zawierają więcej wartości odżywczych. A tych mają naprawdę dużo! Co ciekawe w polskich warunkach możemy uprawiać nie tylko leszczynę i orzecha włoskiego, ale również jednoroczne sadzonki orzeszków ziemnych! By te jednak wydały plon, potrzebują ciepłego i suchego lata.

Każdy rodzaj orzechów zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie działające na nasze zdrowie: obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo. W dodatku spożywanie orzechów włoskich może z powodzeniem zastąpić ryby w naszej diecie! Trzy orzechy włoskie zaspokajają dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3. Zawierają l-argininę, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych dzięki czemu pomaga obniżać ciśnienie i stosowana jest w profilaktyce zawałowej. Orzechy dzięki zawartości kwasu elagowego i fenolowego działają przeciw nowotworowo. Zawierają mnóstwo witaminy E, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Są bardzo kaloryczne, więc powinniśmy spożywać je w umiarze, ale każdego dnia.

Przepisy na desery z orzechami

masło orzechoweNajbardziej lubianą przekąską z orzechów jest oczywiście masło orzechowe. Na sklepowych półkach słoiczek masła orzechowego zawiera jednak nie tylko orzechy, ale również wzmacniacze smaku, aromaty i barwniki, które nie są korzystne dla naszego zdrowia. Znane nam masło orzechowe produkowane jest zazwyczaj z orzechów arachidowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy przygotowali je z naszych rodzimych, wyhodowanych we własnym ogrodzie orzechów włoskich, laskowych lub z kupnych migdałów czy orzechów nerkowca. By przygotować masło z orzechów włoskich potrzebujemy:

Orzechy moczymy przez godzinę w wodzie, zmieniamy wodę na czystą i moczymy przez następne sześćdziesiąt minut. Dzięki temu pozbędziemy się charakterystycznej goryczki. Przekładamy orzechy do blendera i przez chwilę rozdrabniamy. Dodajemy miód i sól i blendujemy do uzyskania pożądanej konsystencji. W przypadku orzechów laskowych, migdałów czy orzechów nerkowca, które mają mniejszą zawartość tłuszczu postępujemy nieco inaczej. Dwie szklanki ulubionych orzechów rozkładamy równomiernie na blasze i prażymy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około sześć do dziesięciu minut uważając by nie zbrązowiały. Ostudzone przekładamy do robota kuchennego i mielimy. Długość procesu zależna jest od mocy robota, może potrwać dość długo. Co jakiś czas przerwijmy pracę robota, zeskrobmy masę ze ścianek i dodajemy odrobinę zimnej wody. Powoli olej z orzechów zacznie się wytrącać, możemy wtedy dodać odrobinę soli. Wyrabiamy masło do otrzymania pożądanej konsystencji.

TARTA z orzechami

tarta z orzechami

Nietypowym wypiekiem z orzechami w roli głównej jest tarta z orzechami. Sycąca, smaczna i niezwykle zdrowa!

Składniki:

Nadzienie:

Ciasto przygotowujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Wałkujemy na placek o grubości ok. 5 mm, podsypując mąką. Przekładamy do formy o średnicy 28 cm, nakłuwamy i pieczemy przez 15 minut w temperaturze 190°C. Łączymy migdały, 2 łyżki cukru trzcinowego, śmietanę i żółtka. Przekładamy na podpieczony spód i pieczemy kolejny kwadrans. Roztapiamy masło i dosypujemy pozostały cukier, dodajemy orzechy i podsmażamy. Po zdjęciu z ognia dodajemy dżem. Przelewamy na tartę i zapiekamy przez około 20 minut!