Gdy zima w pełni rolnicy i sadownicy mogą korzystać z letnich i jesiennych zbiorów. Luty jest na szczęście najkrótszym miesiącem całego roku – niestety bardzo często najzimniejszym. Jednak nawet w tych trudnych warunkach są warzywa, które dają plon właśnie teraz. Należą do nich buraki, jarmuż, brukselka, cykoria oraz roszponka. Ta ostatnia powinna mieć zaszczytne miejsce w kalendarzu przepisów na luty. Ma ona bowiem niezwykłe właściwości, zarówno te smakowe jak i zdrowotne. A wszystko co poprawia nasze zdrowie w tym najmniej przyjemnym miesiącu roku jest na wagę złota!
Roszponka znana jest również pod takimi nazwami jak roszpunka, rapotynka, rapunkuł czy kozłek sałata. Przez bardzo długi czas roszponka traktowana była jako chwast. Jej zastosowanie poznano dopiero z początkiem dwudziestego wieku, choć na świecie pierwsze wzmianki pojawiły się już w początkach XVI wieku. Prawdziwa moda na uprawianie i spożywanie tej rośliny nastała w wieku XVII dzięki Ludwikowi XIV i jego nadwornemu botanikowi. Roszponka dziś mylnie zaliczana jest do sałat – należy jednak do rodziny kozłkowatych. Ma niewielkie, ciemnozielone liście o łagodnym smaku i lekko orzechowym aromacie.
Obecnie wraca do łask jako składnik zdrowych i odżywczych posiłków i koktajli – bez problemu znajdziemy ją na sklepowych półkach a sadzonki możemy uprawiać w przydomowym ogródku czy na balkonie. Roszponka jest bardzo wdzięczną rośliną do uprawiania, gdyż nie ma wielkich wymagań. Jeśli chcemy by zagościła w naszym zielniku wybierzmy dobrej jakości nasiona i żyzną ziemię. Regularne podlewanie oraz słoneczne stanowisko powinny wystarczyć, by cieszyć się jej zdrowym smakiem.
Właściwości zdrowotne roszponki
Sezonowe przepisy już od lutego coraz chętniej wykorzystują roszponkę jako składnik sałatek czy dodatek do tart. Dlaczego warto jeść tą niezwykłą roślinę? Okazuje się, że ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie! Roszponka posiada dużą ilość prowitaminy A czyli beta-karotenu, który wpływa na wzrok, wygląd naszej skóry a także spowalnia rozwój nowotworów i zapobiega chorobom serca. Napar z roszponki pomaga oczyścić organizm z toksyn i odkwasza organizm. Regularne spożywanie roszponki pomaga zwalczać nieżyt żołądka i pozytywnie wpływa na cały układ trawienny zwalczając zaparcia. Polecana jest przy wrzodach i niestrawności.
Roszponka świetnie wpływa na nasze samopoczucie – jedzmy ją podczas wiosennego przesilenia, złagodzi jego objawy takie jak zmęczenie, senność, bóle głowy. Jako, że roszponka należy do jednej rodziny wraz z kozłkiem lekarskim ma podobne działanie. Łagodzi stres, ułatwia zasypianie i koi nerwy. W listkach roszponki znajdziemy bogactwo takich witamin jak: A, C, B1, B2 czy B6 i soli mineralnych. Zawiera żelazo, potas, mangan, miedź, cynk oraz wapń. Ma mało kalorii i niski indeks glikemiczny, dlatego poleca się ją osobom na diecie.
Roszponka w kuchni
Zioło to najlepiej podawać na surowo, gdyż obróbka cieplna obniża właściwości zdrowotne tej rośliny. Znakomicie sprawdzi się w sałatkach, jako dodatek do zup czy kanapek. Możemy dodawać ją do koktajli a także wykorzystywać do dań takich jak tarty, pizze czy zapiekanki. Tarta z roszponką będzie miłą odmianą i sycącym, zdrowym posiłkiem. Zapraszamy do wypróbowania!
Ciasto:
- 125 g masła
- 250 g mąki
- 50 ml wody
- 1 żółtko
- Szczypta soli
- Pół łyżeczki proszku do pieczenia
Nadzienie:
- 100 g sera grana padano
- 1 opakowanie roszponki
- 200 ml śmietany kremówki 30%
- 1 żółtko
- 3 cebule dymki
- 10 pomidorów koktajlowych
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki cukru
- Pieprz, sól
Wykonanie:
Przygotowujemy kruche ciasto na tarte w następujący sposób: mąkę łączymy z zimnym masłem, żółtkiem i pozostałymi składnikami. Ważne, by wyrabiać ciasto jak najszybciej. Gdy składniki dobrze się połączą wstawiamy ciasto do lodówki na około pół godziny. Przekładamy do formy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190⁰C przez około 30 minut (grzanie góra-dół).
Ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach i mieszamy z resztą składników (oprócz roszponki i pomidorów). Wykładamy na podpieczony spód i pieczemy kolejne 20 minut.
Umytą roszponkę słodzimy i skrapiamy oliwą, dodajemy pokrojoną drobno cebulkę. Pomidory kroimy na połówki. Przekładamy na naszą tartę. Wyjątkowy smak sera grana ponadto w połączeniu z lekko orzechowym posmakiem roszponki rozpieści nawet najbardziej wybredne podniebienie!