Kuchnia warszawska jest wyjątkowa – na jej tradycje złożyło się bowiem niemal 250 lat przemian kulturowych i kształtowania się warszawskiej tożsamości. Na tutejszą kuchnię wpływ miały tradycje rosyjskie, niemieckie oraz francuskie. Znajdziemy tu również smaki żydowskie i osmańskie. Ten kulturowy mix czyni z kuchni warszawskiej wyjątkową i wyróżniającą się na tle innych regionów. W stolicy inne jest nie tylko nazewnictwo, ale również smak i wyraz kuchni. Co najchętniej się tu jada i jak to jest dobrze zjeść po warszawsku? Oto krótki przegląd dań tradycyjnie związanych ze stolicą naszego kraju.
Obiad po warszawsku
Warszawianie, zarówno w przeszłości jak i dziś chętnie raczą się flakami, a znane w całej Polsce flaki po warszawsku są rarytasem dla wielbicieli tego typu dań. Flaki te charakteryzują się dodatkiem pulpetów a ich sława rozeszła się na cały kraj, więc zasmakować ich możemy niemal w każdym regionie. Można z całą pewnością stwierdzić, że flaczki to danie, które wpisać możemy w poczet potraw tradycyjnych jakimi są polskie potrawy narodowe.
Potrawą, która również z nazwy kojarzona jest ze stolicą jest schab po warszawsku podawany w galarecie. W dawnej stolicy kuchnia bogatych mieszczan składała się w dużej części z ryb – jesiotrów, minogów a także z raków. Te ostatnie żyły w Wiśle w czasach jej świetności i czystości. Biedna część mieszkańców Warszawy żywiła się podrobami, kaszami oraz potrawami mącznymi. Stołeczne restauracje serwowały śledziki i cynaderki a prawdziwą sławą okryły się pyzy z bazaru Różyckiego, które sprzedawano w ogromnych ilościach w czasach PRL-u.
Deser Warszawiaka
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych ciastek serwowanych w Warszawie jest oczywiście wuzetka. To przekładane kremem ciastko swoją historię rozpoczęło od konkursu zorganizowanego przez lokalny Cech Rzemiosł Spożywczych. Wuzetka jako zwycięski deser miała rozsławić stolicę i stać się przysmakiem kojarzonym z regionem, i tak też się stało. Wuzetka niemal pięćdziesiąt lat temu stała się przysmakiem warszawskich cukierni a dziś chętnie serwuje ją każda szanująca się cukiernia, i to nie tylko w stolicy, ale w całym kraju. Siłą tego niewielkiego ciastka jest kakaowy biszkopt nasączony kawą i rumem, powidła oraz krem przyrządzony z bitej śmietany. Całość oblana gorzką czekoladą z dodatkiem słodkiej śmietanki. Do dziś wuzetka nie wyszła z mody – jeśli nie wiemy, co wybrać w cukierni, wuzetka zawsze jest bezpiecznym i trafionym wyborem zarówno na deser zjedzony w samotności jak i w towarzystwie naszych bliskich.
Warszawskie tradycyjne przepisy na desery to rozsławiona Zygmuntówka. Jest ona godną następczynią wuzetki, ponieważ również została zwyciężczynią konkursu ogłoszonego przez Biuro Promocji Stołecznego Miasta Warszawy. Czy to słodko-kwaśne ciasto okaże się równie popularne jak wuzetka pokaże czas – od kilku lat jednak jest ona obowiązkową pozycją w szanujących się restauracjach. Z kolei inne znajdziecie również na Delektujemy.pl. Jak przygotować Zygmuntówkę? Zdradzamy przepis!
Koszyczki:
- 50 g roztopionego masła
- 60 g mąki
- 4 białka
- 100 g cukru
- 80 g płatków migdałowych
Wszystkie składniki dokładnie połącz. Utwórz z nich na blasze kilka okręgów o średnicy około 8 centymetrów. Piecz przez około 7 minut w temperaturze 200⁰C. Po wyciągnięciu z piekarnika przełóż każdy krążek na odwróconą szklankę i zagnieć lekko brzegi, by uzyskać kształt koszyczka.
Mus czekoladowy:
- 20 g masła
- 6 żółtek
- 6 białek
- 200 g gorzkiej czekolady
Rozpuść masło i czekoladę w kąpieli wodnej. Po lekkim ostygnięciu dodawaj po jednym żółtku ciągle mieszając. Ubij białka na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj z musem. Odstaw do lodówki do schłodzenia.
Beza:
- 5 białek
- 200 g cukru
Ubij białka stopniowo dosypując cukier. Piana powinna być sztywna i nie powinna odklejać się od miski. Przełóż do rękawa i utwórz krążki o średnicy około 6 cm, powinny mieć kształt korony. Piecz w piekarniku nagrzanym do 120⁰C przez 45 minut.
Bita śmietana:
- Schłodzona śmietanka 30%
- 1 łyżka cukru pudru
Ubij dokładnie śmietanę z cukrem na wysokich obrotach.
Do koszyczków przełóż mus czekoladowy i dodaj po łyżeczce konfitury żurawinowej oraz bitej śmietany. Wierzch ozdób bezą.